Endelig lanserer G. Loomis sin nye stangteknologi på toppen av GLX etter måneder og år med hemmelighetskremmeri.
NRX ble kåret til Beste Nye Fluestang under EFFTEX 2010 og ICAST 2010. EFFTEX er den største fiskeutstyrsmessen i Europa og ICAST er den største i USA. Stikkordene for NRX er: Lettere egenvekt - Raskere aksjon - Mindre kraftkrevende.
Her er hva Stener Skogmo uttaler om stengene:
"Denne stangserien representerer ikke bare en ny metode å bygge stenger. Den tilfører også fluekastingen noen nye elementer; først og fremst følelsen av å yte lite kraft, og likevel få godt betalt i form av kastelengder og kontroll. Tildels samme grafitt som GLX, bygget med mye mindre bindemiddel gir NRX større hastighet og lavere egenvekt.
Aksjonen kjenner vi igjen, det er typisk Loomis. Lett topp, hurtig midtparti og progressiv kraftig bunndel. Kasteopplevelsen preges av lett og hurtig oppspenning, og meget presise stopper: Når du stopper stanga, stopper også stangtoppen. Disse kontante, presise stoppene gjør at du får historisk ryddige og trange snørebukter med NRX.
Jeg tviler på at du får mer fisk med NRX, men du får ikke hjemlengsel på grunn av såre muskler heller!".
Her er hva Stener Skogmo mener om NRX 14` #9/10:
Tohåndsstengene i NRX-serien drar virkelig fordel av de nye materialenes egenskaper. I en tohåndsstang er det forholdsvis mye mer masse enn i en kortere enhånds; derfor merkes det aller mest i denne serien at stengene har blitt lettere og MYE raskere. De er også blitt mer følsomme. Du kjenner hver minste kontakt med fisk. Mange var bekymret da 14´ GLX forsvant. De trenger ikke bekymre seg lengre. Allround tohåndsfiske etter laks har fått en ny sjef. Jeg kastet best med en Stinger intermediate klump i klasse 10 på 13 meter, men disse stengene er så fleksible i forhold til snører at jeg mener de takler det meste bare vekten er noenlunde riktig.
Med en ny kombinasjon av høymodulus grafitt og høymodulus matrix resin (bindemiddel) har G. Loomis utfordret nye grenser innen design av stangemner. Steve Rajeff og hans dyktige designerteam endte til slutt opp med den rette metoden for at alle elementer fungerte perfekt sammen, dermed kunne de beste stenger som G. Loomis noensinne har bygget til slutt komme på markedet verden over. NRX vil selvsagt ikke erstatte legendariske GLX på noen måte. NRX blir et tillegg i sortimentet av fluestenger fra G. Loomis. Et flaggskip, KRONJUVELEN på toppen! NRX leveres i 4 9-fots ørretmodeller, 3 10-fots sjøørret-/laksemodeller, 3 9-fots sjøfiskemodeller og 3 2-hånds laksemodeller.
Spesifikasjoner:
- Antall deler: 4
- Power: Medium stiff
- Taper: Fast
- Nano Resin Technology gjør stengene så mye som 15-20% lettere enn GLX og 20% sterkere. Legg merke til hva det sammenlignes mot; GLX! Poenget ar at G.Loomis kan produsere tynnere vegger i emnene, og samtidig øke styrken og stangfølelsen for fiskeren.
- Kasteegenskapene kan ikke beskrives i detalj, de må prøves! Dette er rått! Merk deg hvor ekstremt lett det er å lade stangen og hvor ekstremt lite kraft som skal til for å skyte ut snøret.
- NRX har ytelser og en følelse for fiskeren som kun kan beskrives som en X-faktor
- Ekstremt responderende og følsom: Det har aldri vært så lett å kjenne selv det minste lugg fra en sky fisk, det har aldri vært så lett å lade stangen til lange og presise kast.
- Recoil ION-belagte ringer.
- Nyutviklet, lett snellefeste av karbon og aluminium.
- Nytt H-D korkhåndtak. Fastere for bedre grep og følsomhet.
- NRX leveres i eksklusivt stangtrekk av microfiber samt tube av karbon.